Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Prawo użytkowania udziału darowanej nieruchomości

Marek Gola • Opublikowane: 06-06-2022

W 2017 r. babcia aktem notarialnym darowała moim córkom 4/6 nieruchomości, której była właścicielką. Został ustanowiony zapis o nieodpłatnym na rzecz swej babci na czas nieoznaczony dożywotnio i nieodpłatnie prawo użytkowania udziału w tej nieruchomości.
Co oznacza prawo użytkowania? Czy babcia może wynajmować tę nieruchomość? Co jeśli córki ją wynajmą, czy muszą z czynszu oddawać 4/6? Co jeśli ją wynajmą, a babcia nagle uzna za właściwe się do niej wprowadzić? Dodam, że opuściła ją 4 lata temu i mieszka u swego brata. Jak prawo reguluje takie kwestie? Czy wolno podawać się jej za właściciela? Czy może podpisywać umowy najmu, nie informując o tym córek?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawo użytkowania udziału darowanej nieruchomości

Zakres służebności osobistej

W pierwszej kolejności zasadne jest określenie, iż o ile służebność nie obejmuje nic więcej, babcia Pani córek ma prawo do bezpłatnego i dożywotniego korzystania z nieruchomości. Zachodzi pytanie, czy akt notarialny opisuje służebność szerzej, czy jedynie w taki wąski sposób. Powyższe ma istotne znaczenie, bo zgodnie z art. 298 Kodeksu cywilnego zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.

Wynajem nieruchomości

Wynajem nieruchomości jest możliwy, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że dopóty służebność osobista na rzecz babci, o ile jest wykonywana, nie zostanie uchylona, o tyle najemca będzie zmuszony akceptować bytność i zachowanie babci Pani córek. Godzi się podkreślić, iż zgodnie z art. 140 „w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą”.

Prawa użytkownika

Babcia natomiast nie ma prawa nieruchomości wynajmować, bowiem nie jest już jej właścicielem (mniema, że pozostałe 2/6 nie należą do babci). Babcia co najwyżej, stosownie do treści art. 301, może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności.

Cokolwiek córki otrzymają z nieruchomości jest ich, nie muszą się tym dzielić z babcią.

Uchylenie służebności

Na miejscu Pani córek wystąpiłabym co sądu z żądaniem uchylenia służebności, jako iż nie jest ona jej już niezbędna. Właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zmiany treści służebności osobistej mieszkania jedynie w razie powstania ważnej potrzeby gospodarczej (art. 291 w zw. z art. 297 Kodeksu cywilnego) (uchwała SN z 29.10.1991 r., sygn. akt III CZP 109/91).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »