Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zobowiązanie do zapewnienia opieki i dożywotniego zamieszkania

Eliza Rumowska • Opublikowane: 21-10-2014 • Aktualizacja: 2021-04-26

Moja mama i jej brat otrzymali w spadku nieruchomość po tacie. Później jej jedyną właścicielką stała się mama. Przy zakupie drugiej części uczyniła na rzecz babci (swojej matki) zapis dożywocia – zobowiązanie do zapewnienia opieki i dożywotniego zamieszkania. Wymusił to na niej wujek. Ostatnio babcia przebywała w domu opieki, ale wujek zmusza mamę, by ta znów wzięła babcię do siebie. Tymczasem mama jest bardzo schorowana i nie może opiekować się babcią. 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zobowiązanie do zapewnienia opieki i dożywotniego zamieszkania

Dożywotnia opieka wpisana do księgi wieczystej

W odpowiedzi na opisane problemy i postawione pytania wyjaśniam.

Służebności osobiste, a przede wszystkim „dożywocie”, są wpisywane do księgi wieczystej. Jednakże gdyby nawet nie figurowało ono w KW, to i tak nie ma to znaczenia dla ważności ustanowienia dożywocia, bowiem dokumentem źródłowym jest akt notarialny, a nie KW.

Pani matka jest faktycznie zobligowana do dożywotniej opieki nad babciąstosownie do treści wpisanej służebności we wspomniany akcie notarialnym.

Pozbawienie służebnika prawa do korzystania z ustanowionej na jego rzecz służebności osobistej

Takiego oświadczenia nie można odwołać. Co do zmiany – owszem, jest to możliwe –  ale za zgodą obu stron (o ile Pani babcia nie jest ubezwłasnowolniona i ma zdolność swobodnego i racjonalnego podejmowania decyzji). Przepisy przewidują także, że jeżeli zobowiązany do wykonywania służebności nie może się z niej wywiązać, to może ona zostać zamieniona (przeliczona) na rentę płaconą w zamian za służebność do końca życia służebnikowi.

Niestety – brak sił, czasu czy inne przeszkody nie są usprawiedliwieniem do tego, by pozbawić służebniczkę (Pani babcię) prawa do korzystania z ustanowionej na jej rzecz służebności. Pani Mama ma obowiązek przyjąć ją pod swój dach i wykonywać zobowiązania służebne z aktu notarialnego.

Warto jednak na spokojnie przyjrzeć się treści tegoż aktu, aby dokładnie określić, do czego Pani mama jest zobligowana. Proszę więc o załączenie skanu aktu – w szczególności tej strony dokumentu, która mówi o służebności.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »