Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Modernizacja linii energetycznej średniego napięcia a odszkodowanie

• Autor: Katarzyna Siwiec

Zakład energetyczny chce modernizować linię energetyczną średniego napięcia, to jest wstawić słup i w ziemi poprowadzić kabel na odcinku 150 metrów. Obecnie jest pole orne, które zgłosiłem do przekształcenia w działkę budowlaną. Po moich pismach zakład energetyczny zaoferował 1200 zł odszkodowania, ale ja chce więcej, cena pola w okolicy to około 80 000 zł za ha. Zakład proponuje rzeczoznawcę. Co mam zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Modernizacja linii energetycznej średniego napięcia a odszkodowanie

Odszkodowanie na udostępnienie nieruchomości firmie energetycznej

Uważam, że powinien się Pan zgodzić na rzeczoznawcę. Praktyka firm tego rodzaju jest taka, że zawsze proponują wynagrodzenie odbiegające od realnego, a dopiero jeżeli właściciel nieruchomości nie zgodzi się np. na ustanowienie służebności za taką kwotę, proponują właśnie opinię rzeczoznawcy. Z praktyki wynika, że cena podana przez rzeczoznawcę jest z reguły wyższa niż ta pierwotnie proponowana przez przedsiębiorcę przesyłowego. Oczywiście zawsze wszystko jest zależne od sytuacji, tj. np. przebiegu linii, wartości samej działki, na którą ma wpływ to, czy jest budowlana, czy rolna, jej usytuowanie, rozmiaru, kształtu i wielu innych czynników. Dlatego tak naprawdę nikt inny poza rzeczoznawcą posiadającym wykwalifikowaną wiedzę nie jest w stanie oszacować tego wynagrodzenie za korzystanie z działki. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę rozmiar ograniczeń, jakie Pana spotkają w używaniu nieruchomości, i to, że działka ma szansę uzyskać status działki budowlanej, jest bardzo ważne.

Zobacz też: Linia średniego napięcia

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu

Takie wskazówki, co należy uwzględnić, można znaleźć np. w postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 2012 r., sygn. akt II CSK 401/11, w którym podkreślono, że „przy ocenie wysokości wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu wskazówką powinien być sposób wykorzystywania pozostałych nieruchomości właściciela (pozostałej części nieruchomości) oraz rozwój gospodarczy terenów położonych w sąsiedztwie, a ponadto, że na tych terenach urządzenie przesyłowe jest usytuowane, i że w związku z tym ewentualne zamierzenia inwestycyjne właściciela z tych przyczyn mogą być ograniczone”.

Jeżeli zostanie przygotowana taka opinia rzeczoznawcy, musi Pan dopilnować, aby została ona Panu doręczona, wówczas będzie Pan mógł zweryfikować, czy nie zawiera błędów – oczywiście tych na Pana niekorzyść. Zdarzają się też przypadki, w których firmy te na żądania właścicieli płacą nawet więcej niż w opinii rzeczoznawcy. Wszystko zależy od tego, jak ważna jest dla nich inwestycja i jak się z nią spieszy.

Dlatego zdecydowanie lepiej oprzeć się na wyliczeniach rzeczoznawcy niż na sumie proponowanej przez pracownika, który nawet nie jest tak naprawdę w stanie oszacować należnego Panu wynagrodzenia.

Przeczytaj też: Modernizacja linii napowietrznej

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Siwiec

O autorze: Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl