Kategoria: Służebność przesyłu

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Modernizacja linii energetycznej średniego napięcia a odszkodowanie

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 22-10-2018

Zakład energetyczny chce modernizować linię energetyczną średniego napięcia, to jest wstawić słup i w ziemi poprowadzić kabel na odcinku 150 metrów. Obecnie jest pole orne, które zgłosiłem do przekształcenia w działkę budowlaną. Po moich pismach zakład energetyczny zaoferował 1200 zł odszkodowania, ale ja chce więcej, cena pola w okolicy to około 80 000 zł za ha. Zakład proponuje rzeczoznawcę. Co mam zrobić?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Konkretna i wyczerpująca odpowiedź. Jestem zadowolona z porady prawnej.
Grażyna
Bardzo dziękuję za uzyskaną poradę, szybko, sprawnie bardzo pomocnie, na temat , wyczerpującą. Doskonała odpowiedź Polecam wszystkim
Marta, prawnik, 63 lata
Otrzymałam bardzo precyzyjną, fachowo przygotowaną poradę prawną. 
Anna, księgowa, 56 lat
Profesjonalna porada
Maria
Pierwszy kontakt jakiś czas temu, a teraz był kolejny kontakt i porada równie profesjonalna.
Zdzisław, 42 lata, technik mechanik

Uważam, że powinien się Pan zgodzić na rzeczoznawcę. Praktyka firm tego rodzaju jest taka, że zawsze proponują wynagrodzenie odbiegające od realnego, a dopiero jeżeli właściciel nieruchomości nie zgodzi się np. na ustanowienie służebności za taką kwotę, proponują właśnie opinię rzeczoznawcy. Z praktyki wynika, że cena podana przez rzeczoznawcę jest z reguły wyższa niż ta pierwotnie proponowana przez przedsiębiorcę przesyłowego. Oczywiście zawsze wszystko jest zależne od sytuacji, tj. np. przebiegu linii, wartości samej działki, na którą ma wpływ to, czy jest budowlana, czy rolna, jej usytuowanie, rozmiaru, kształtu i wielu innych czynników. Dlatego tak naprawdę nikt inny poza rzeczoznawcą posiadającym wykwalifikowaną wiedzę nie jest w stanie oszacować tego wynagrodzenie za korzystanie z działki. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę rozmiar ograniczeń, jakie Pana spotkają w używaniu nieruchomości, i to, że działka ma szansę uzyskać status działki budowlanej, jest bardzo ważne.

Takie wskazówki, co należy uwzględnić, można znaleźć np. w postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 2012 r., sygn. akt II CSK 401/11, w którym podkreślono, że „przy ocenie wysokości wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu wskazówką powinien być sposób wykorzystywania pozostałych nieruchomości właściciela (pozostałej części nieruchomości) oraz rozwój gospodarczy terenów położonych w sąsiedztwie, a ponadto, że na tych terenach urządzenie przesyłowe jest usytuowane, i że w związku z tym ewentualne zamierzenia inwestycyjne właściciela z tych przyczyn mogą być ograniczone”.

Jeżeli zostanie przygotowana taka opinia rzeczoznawcy, musi Pan dopilnować, aby została ona Panu doręczona, wówczas będzie Pan mógł zweryfikować, czy nie zawiera błędów – oczywiście tych na Pana niekorzyść. Zdarzają się też przypadki, w których firmy te na żądania właścicieli płacą nawet więcej niż w opinii rzeczoznawcy. Wszystko zależy od tego, jak ważna jest dla nich inwestycja i jak się z nią spieszy.

Dlatego zdecydowanie lepiej oprzeć się na wyliczeniach rzeczoznawcy niż na sumie proponowanej przez pracownika, który nawet nie jest tak naprawdę w stanie oszacować należnego Panu wynagrodzenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »