Kategoria: Służebność osobista

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż majątku a dożywocie

Marek Gola • Opublikowane: 24-10-2018

Moi rodzice przekazali gospodarstwo bratu umową darowizny, gdy był kawalerem. Potem się ożenił, małżeństwo trwało 7 lat. Trzy lata temu zginął w wypadku, dziedziczy po nim żona i córka. Rodzice mieli zapis notarialny dożywocia i wyszczególniona opiekę, po stronie obdarowanego było opłacanie rachunków, wikt i opierunek. Bratowa mieszkała z rodzicami dwa lata (utrzymywane były poprawne stosunki), w tym roku bratowa wyprowadziła się z dzieckiem do konkubenta. Wyprowadzając się, oświadczyła, że ona swojej części zrzeknie się na rzecz rodziców. Rodzice opłacili i pomogli jej w przeprowadzeniu spadku. Teraz bratowa zagroziła, że może sprzedać wszystko z rodzicami i nie ma wobec nich żadnych zobowiązań. Czy istnieje jakaś możliwość odzyskania chociaż części majątku? Rodzice zostali bez niczego, są w wieku około 70 lat i coraz bardziej wymagają opieki.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Konkretna i wyczerpująca odpowiedź. Jestem zadowolona z porady prawnej.
Grażyna
Bardzo dziękuję za uzyskaną poradę, szybko, sprawnie bardzo pomocnie, na temat , wyczerpującą. Doskonała odpowiedź Polecam wszystkim
Marta, prawnik, 63 lata
Otrzymałam bardzo precyzyjną, fachowo przygotowaną poradę prawną. 
Anna, księgowa, 56 lat
Profesjonalna porada
Maria
Pierwszy kontakt jakiś czas temu, a teraz był kolejny kontakt i porada równie profesjonalna.
Zdzisław, 42 lata, technik mechanik

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż jak mniemam, na rzecz rodziców ustanowiona została służebność osobista, a to z tego powodu, że brat otrzymał nieruchomość na drodze umowy darowizny, a nie dożywocia. Powyższe z kolei powoduje, że strony same (dowolnie) kształtują zakres takiego uprawnienia. Zgodnie z art. 298 Kodeksu cywilnego zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych. Niezwykle istotny jest zatem zapis uprawnienia na rzecz Pani rodziców w akcie notarialnym sprzed lat, na mocy którego przenosili prawo własności gospodarstwa na rzecz syna. Służebność osobista, a zatem ograniczone prawo rzeczowe obciąża nieruchomość, a nie właściciela, co z kolei powoduje, iż bez względu na to kto jest właścicielem gospodarstwa rolnego musi realizować obowiązki wynikające z umowy darowizny rodziców z synem.

W chwili obecnej darowizny jednak odwołać nie można, bowiem Pani bratowa wraz z córką nabyła nieruchomość w drodze spadku, a nie umowy darowizny. Nie ma zatem zastosowania w niniejszej sprawie przepis umożliwiający odwołanie darowizny na skutek rażącej niewdzięczności obdarowanego (nie ma obdarowanego – brat nie żyje). Prócz zakupu prawa własności gospodarstwa rolnego nie widzę możliwości, by stać się jej właścicielem. Uzyskanie prawa własności spowoduje jednak, że służebność osobista wygaśnie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Prawdziwe jest zatem twierdzenie, iż bratowa może sprzedać nieruchomość z rodzicami, aczkolwiek musi sobie zdawać sprawę z tego, że nowy nabywca będzie zobowiązany wobec Pani rodziców do czynienia w sposób zgodny z ustanowioną na rzecz ich służebnością. Jak pokazuje moja dotychczasowa praktyka, tego rodzaju nieruchomości albo nie są sprzedawane w ogóle, albo są sprzedawane za znaczenie niższą cenę.

Z treści Pani pytania wynika jednak, że współwłaścicielem nieruchomości (gospodarstwa rolnego) jest także córka zmarłego brata, co powoduje, że do sprzedaży całości gospodarstwa wymagana jest także jej zgoda, a jeżeli nie jest ona pełnoletnia, także zgoda sądu opiekuńczego, wyrażona na wniosek jej matki. Bratowa może natomiast swobodnie dysponować swoim udziałem w gospodarstwie rolnym. O ile zatem Pani rodzice mają dobry kontakt z wnuczką, winni porozmawiać z nią, czy jest możliwe, by przeniosła na nich swoje prawo w zamian za wygaśnięcie zobowiązania z tytułu służebności osobistej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »