Indywidualne Porady Prawne
Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 14-10-2021 • Aktualizacja: 2022-04-12
Czy osoba kupująca mieszkanie w umowie notarialnej kupna mieszkania może wskazać (uprawnić) swoją konkubinę do dożywotniego zamieszkania w tym lokalu, jeżeli jest ona niezbędna do prowadzenia gospodarstwa domowego (również w przypadku śmierci kupującego)? Jeżeli nie w tej umowie, to jaka jest inna prawna możliwość zabezpieczenia dożywotniego zamieszkiwania konkubiny w tym lokalu?
Właściciel mieszkania może je dowolnie obciążać zarówno na rzecz osób z rodziny, jak i na osoby spoza rodziny, np. partnerów niebędących małżonkiem (np. konkubinę).
Z opisu, jaki Pani nadesłała, wynika, że konkubina miałaby mieć zapewnione prawo do mieszkania w zakupionym przez swego partnera na jego własność mieszkaniu – aż do dnia swojej śmierci. W tym celu partner (właściciel mieszkania) po jego zakupie ma możliwość ustanowić na rzecz konkubiny tzw. służebność osobistą mieszkania. Służebność ta charakteryzuje się tym, że przysługiwać będzie tylko konkubinie (opisanej w umowie o ustanowienie służebności z imienia i nazwiska). W umowie takiej można zastrzec prawo dla konkubiny do korzystania bezpłatnie z całego mieszkania lub z określonych jego części; można też wskazać czy np. konkubina ma dokładać się do opłat za media (gaz, woda, energia) czy też nie. Zgodnie z Kodeksem cywilnym konkubina jako służebnik będzie miała prawo zamieszkiwać określone w umowie o ustanowienie służebności pomieszczenia (np. konkretny pokój w mieszkaniu i jego części wspólne, tj. kuchnię, łazienkę, przedpokój), jak i ze sprzętów wspólnych. Służebność mieszkania wygasa najpóźniej w momencie śmierci służebnika (w tym przypadku konkubiny). Śmierć właściciela mieszkania nie powoduje wygaśnięcia służebności. Służebność nie podlega dziedziczeniu ani nie można jej przenieść na inną osobę.
Zobacz też: Dożywotnie zamieszkanie w akcie notarialnym
Ustanowienie służebności osobistej mieszkania polega na zawarciu umowy między właścicielem mieszkania a służebnika, w formie aktu notarialnego (oświadczenie właściciela mieszkania wymaga formy aktu notarialnego). Zatem przy zakupie nieruchomości partner jej nie ustanowi, ale bezpośrednio po zakupie, nawet w tym samym dniu – po spisaniu aktu nabycia mieszkania – ma do tego prawo. W tym celu winien umówić kolejną wizytę u notariusza razem z konkubiną. W umowie określić trzeba pomieszczenia, z których może korzystać konkubina oraz zakres korzystania z nich przez nią, czyli w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.
Informacja o służebności jest ujawniana w dziale III księgi wieczystej, czyni to notariusz (zgłasza wpis do sądu wieczystoksięgowego).
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):