Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Umieszczenie kabla na działce przez firmę energetyczną

Autor: Katarzyna Siwiec

Na jakie odszkodowanie mógłbym liczyć od firmy elektrycznej za puszczenie kabla wysokiego napięcia wzdłuż mojej działki na długości ok. 100 mb? Kabel będzie instalowany metodą bezkropkową na głębokości około 2 m.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umieszczenie kabla na działce przez firmę energetyczną

Wynagrodzenie za ustanowienie służebności

Aby poznać realną wysokość wynagrodzenia za ustanowienie służebności (bo tak zakładam to będzie się odbywać), należałoby zlecić jego oszacowanie rzeczoznawcy majątkowemu. To rzeczoznawcy bowiem, a nie prawnicy ustalają wynagrodzenie za ustanowienie służebności, biorąc pod uwagę m.in. zajęty obszar oczywiście i związane z tym ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości, ale w odniesieniu do wartości działki, jej charakteru (rolna, budowlana), ukształtowania, położenia (działki w miastach są zwyczajowo droższe niż na obszarach wiejskich), sposób jej zagospodarowania, czy wymaga to np. usunięcia jakichś budowli itd. Nie ma tu ogólnych cenników, którymi można byłoby się posłużyć. Nawet gdyby podać stawkę, którą ktoś otrzymał za podobny metraż, nie będzie ona adekwatna, bo zawsze takie wynagrodzenie jest liczone indywidualnie dla każdej nieruchomości. Najprościej mówiąc – czym droższa działka i czym większy zajęty obszar, tym wynagrodzenie wyższe.

Zobacz też: Służebność przesyłu kabel w ziemi

Realna wartość wynagrodzenia za służebność

Jedyne, co mogę podpowiedzieć na bazie doświadczenia, to to, że firmy takie jak Tauron zlecają najczęściej najpierw swoje wewnętrzne ekspertyzy, rzeczoznawca im wycenia wartość wynagrodzenia za służebność i dopiero na tej podstawie, trochę je pomniejszając, proponują wynagrodzenie właścicielowi nieruchomości. Dlatego też jeżeli złożono Panu propozycję, to proszę ją skorygować in plus dla siebie, bo oczywiste jest, iż firma w swoim interesie wynagrodzenie to zaniżyła. Jeżeli zależy im na inwestycji, to zwyczajowo są skorzy do negocjacji. Zdarzyło mi się, że klient otrzymał na przykład dwukrotność tego, co mu proponowano pierwotnie.

Wynagrodzenie z tytułu służebności liczy się na 10 lat w przód, taki jest standard więc proszę mieć to na uwadze.

Natomiast fakt, że to będzie po granicy działki, na pewno z kolei zmniejsza wartość wynagrodzenia, bo wiadomo, iż poza ogrodzeniem w większości przypadków nic się na działce nie buduje. Podobnie ze sposobem położenia kabla – nie będzie żadnych zniszczeń, więc nie wpływa to na zwiększenie wynagrodzenia.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl