Dziedziczenie służebności przez drugą żonę

• Autor: Marek Gola

Teść ma zapisaną służebność w domu, który 18 lat temu zapisał na mnie i żonę. Teściowa zmarła w zeszłym roku, w kolejnym roku teść planuje kolejne małżeństwo z nową partnerką. Czy ona z automatu dziedziczy jego służebność? Jakie jeszcze prawa uzyskuje względem mojego domu nowa żona teścia? Czy mogę się uchronić przed ewentualnymi negatywnymi skutkami nowego małżeństwa w formie stosownego aktu notarialnego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego. Służebności osobiste są niezbywalne. Nie można również przenieść uprawnienia do ich wykonywania. Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności. Można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi.

Innymi słowy, służebność mieszkania nie przechodzi na nową żonę teścia. Z chwilą jego śmierci prawo do wygasa, chyba że strony (a zatem Pan i żona wraz z żoną teścia) umówicie się inaczej. Po zawarciu małżeństwa, jak również przed jego zawarciem, teść ma prawo przyjąć do swojej części, w której może zamieszkiwać, osoby, ale tylko wówczas, gdy są one przez niego utrzymywane, względnie są potrzebne do prowadzenia gospodarstwa domowego. Po śmierci teścia, o ile nie wyrazicie zgody na zamieszkiwanie tej pani, będzie musiała z tego domu się wyprowadzić. Nie wiedzę także możliwości zameldowania nowej żony teścia, jej wnuków w Państwa domu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »