Kategoria: Służebność przesyłu

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ile się można domagać za służebność przesyłu?

Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 02-07-2018

Ile się można domagać za służebność przesyłu od dostawcy energii elektrycznej? Oni proponują 1300 zł, a sąd odwoławczy zasądził za bezumowne korzystanie z tej działki koło 8000 tys. za 10 lat. Miałem trzy działki, sąd rejonowy uznał wszystkie na moją korzyść, ale odwoławczy tylko jedną. Przyszło pismo, że za tę jedną proponują 1300 zł, żebym się ustosunkował do pisma. Dla mnie to jest śmieszna suma jednorazowa. Co robić?

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Profesjonalna porada
Maria
Pierwszy kontakt jakiś czas temu, a teraz był kolejny kontakt i porada równie profesjonalna.
Zdzisław, 42 lata, technik mechanik
Wyczerpująca odpowiedz, ocena jak najwyższa.
Wojciech
Usługa została wykonana na piątkę.Napewno będę jeszcze korzystać z usług tej firmy.
Krystyna
Obszerność i profesjonalizm odpowiedzi
Krzysztof, 28 lat, logistyk

Jak rozumiem, kwestia ustanowienia służebności przesyłu dotyczy tej samej nieruchomości, dla której sąd orzekł odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości w kwocie 8000 zł za okres ostatnich dziesięciu lat. W takiej sytuacji proponowałbym wzięcie tej kwoty jako punktu wyjścia.

Sąd, ustalając wysokość odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości, oparł się bowiem na opinii biegłego, który ustalił kwotę na podstawie analizy rynku, wysokość czynszu dzierżawnego, jaki właściciel mógłby pobierać za zajęty teren.

Sąd Najwyższy w uchwale mającej moc zasady prawnej (sygn. akt III CZP 20/84), wyraził bowiem pogląd co do konieczności stosowania przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za bezumowne korzystanie obiektywnego kryterium, cen rynkowych – czyli stawek rynkowych za korzystanie z rzeczy danego rodzaju. Innymi słowy odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości, powinno odpowiadać dochodowi, jaki normalnie osiąga się z najmu lub dzierżawy nieruchomości.

Mając zatem na uwadze, że biegły wycenił roczny czynsz za korzystanie z Pana nieruchomości na kwotę 800 zł, taka stawka płatna co roku wydaje się też najbardziej odpowiednim wynagrodzeniem tytułem ustanowienia służebności przesyłu. Przepisy ustawy (art. 3051 – 3054 Kodeksu cywilnego) nie nakazują bowiem stosowania jednorazowej opłaty tytułem ustanowienia służebności.

Jednocześnie, mając na uwadze zmiany wartości pieniądza oraz wysokości czynszów dzierżawnych na przestrzeni lat, zasadne jest rozważenie wprowadzenia do umowy ustanawiającej służebność przesułu klauzuli waloryzacyjnej pozwalającej na zwiększenie wynagrodzenia w zależności od stopy inflacji czy zmian wysokości cen rynkowych dzierżawy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością przesyłu?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »