Prawa i przywileje właściciela otrzymanej nieruchomości

• Autor: Eliza Rumowska

Otrzymałem w darowiźnie dom od rodziców, z ustanowieniem dożywotniej służebności mieszkania dla nich. Od lat pomagałem rodzicom w domu i ogrodzie, niedawno wyremontowałem wszystkie pokoje i kuchnię. Niestety od mamy wciąż słyszę komentarze, że nie mogę nic zmieniać, że to jej dorobek, że mam słuchać jej rozkazów i je wypełniać. Dodam, że to ja opłacam rachunki. Jakie mam prawa, przywileje i obowiązki jako właściciel? A jakie rodzice?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawa i przywileje właściciela otrzymanej nieruchomości

Prawa przysługujące dożywotnikom

Z opisu sprawy i aktu notarialnego wynika istnienie służebności osobistej zastrzeżonej na rzecz (Pana rodziców) na całości domu i na obszarze 0,5 ha. Jednak nie widzę jakiejkolwiek wzmianki o wyłączności korzystania z domu przez służebników. Dlatego też odpowiedź na Pana pytanie kształtuje się następująco.

Pan jest właścicielem i to Panu przysługuje wszelka ochrona w zakresie naruszenia własności, w tym także przez dożywotników, którzy usiłowaliby czynić bezskutecznymi Pana działania. Pan te nieruchomości może sprzedać, darować, obciążyć itd. bez zgody dożywotników, co najwyżej ich informując o tym.

Rodzice są dożywotnikami, czyli mówiąc normalnym językiem, dożywotnimi użytkownikami na całości domu i na tej 50-arowej działce. To, co im przysługuje, to prawo spokojnego zamieszkiwania nieodpłatnie i użytkowania wskazanej działki.

Na pewno problematyczne i bardzo niewygodne jest wskazanie, że dożywotnicy mają prawo do wszystkich izb domowych. Jednak powtarzam – z przedłożonego fragmentu aktu notarialnego nie wynika wyłączność dożywotników do zamieszkiwania w tym domu. Pan jako właściciel oraz Pana żona i dzieci możecie swobodnie także korzystać ze wszystkich izb.

Brak porozumienia między właścicielem nieruchomości a dożywotnikami

Jeżeli natomiast dochodzi do narzucania ze strony dożywotników swej woli właścicielowi oraz zakłócania własności i spokojnego zamieszkiwania w domu, to można wezwać dożywotników do wskazania izb na wyłączność (1 pokój), z ewentualnym wskazaniem także izb do wspólnego korzystania (korytarz, łazienka itd.). W razie odmowy i jednoczesnego dalszego nękania właściciela – warto wystąpić do sądu o takie ukształtowanie służebności, które pozwalałaby także właścicielowi swobodnie korzystać z wskazanej części mieszkania. Jednak powyższe (podział do użytkowania mieszkania) nie powoduje wyłączenia prawa własności na całości domu, który jest po prostu Pana i może Pan z nim jak i w nim działać jak właściciele – dokonywać, remontów, zmian itd., a problemy z „pretensjami mamy” załatwić w powyższy sposób – najpierw dobrowolne wezwanie, a w razie bezskuteczności – pójście do sądu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Eliza Rumowska

O autorze: Eliza Rumowska

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, udzielała porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »