Umieszczenie dożywotnika w domu pomocy społecznej

Czy umowa dożywocia wyklucza umieszczenie dożywotnika w domu pomocy społecznej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umieszczenie dożywotnika w domu pomocy społecznej

Umieszczenie w DPS osoby, która zbyła majątek w drodze dożywocia

Zacznę od tego, że przepisy administracyjne w zakresie kierowania do DPS nie zawierają w tym temacie żadnych ograniczeń.

Ograniczeniem może być prawo cywilne, naruszenie umowy dożywocia i roszczenia z tym związane.

Oczywiście o umieszczeniu w DPS decyduje organ. Ale nie ma żadnego przepisu wykluczającego umieszczenie w DPS osoby, która zbyła majątek w drodze dożywocia.

Zgodnie z art. 908 Kodeksu cywilnego (K.c.) – „jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”.

Ustawowy zakres świadczeń wskazuje na dążenie do zapewnienia dożywotnikowi środków utrzymania, ale także przesądza o konieczności pozostawania stron w bezpośredniej ze sobą styczności i bliskich stosunkach osobistych.

W przypadku umieszczenia w DPS nie będzie spełniony charakter osobistego świadczenia opieki.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Obowiązki umowy o dożywocie

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 grudnia 2004 roku (sygn. akt I CK 296/04) stwierdził, że: „Kształtowanie w sposób odmienny od pierwotnie umówionego wzajemnych obowiązków umowy o dożywocie nie narusza treści art. 908 k.c. Zgodny z wolą dożywotnika pobyt w domu pomocy społecznej i na jego własny koszt, sam w sobie, nie stanowi dostatecznej podstawy rozwiązania umowy o dożywocie (…)”.

Jeśli dożywotnik się zgadza na DPS, obciążony dożywociem w ramach umowy może płacić za DPS choćby częściowo. Jeśli jednak dożywotnik nie zgadza się na takie coś, to ma do tego pełne prawo. I jest to przeszkoda.

Dożywotnik może na podstawie art. 913 § 1 K.c. wystąpić do sądu z powództwem o zamianę wszystkich lub niektórych uprawnień przysługujących mu na podstawie umowy na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Maria i konflikt z rodziną
Pani Maria, 82-letnia wdowa, przekazała swoje mieszkanie wnukowi w zamian za dożywotnią opiekę. Początkowo wszystko układało się dobrze, ale po kilku latach wnuk ożenił się i zmienił priorytety. Pani Maria zaczęła czuć się niechciana, a jej potrzeby były ignorowane. W końcu rodzina zdecydowała o umieszczeniu jej w DPS, na co nie wyraziła zgody. Wystąpiła do sądu o zamianę świadczeń z umowy na rentę, aby samodzielnie pokrywać koszty opieki.

 

Pan Jan i dobrowolne przejście do DPS
Pan Jan, 78-letni emeryt, przekazał swój dom siostrzeńcowi, który zobowiązał się do jego utrzymania. Po kilku latach stan zdrowia Pana Jana pogorszył się na tyle, że wymagał całodobowej opieki. Nie chcąc być ciężarem dla rodziny, sam podjął decyzję o przeprowadzce do DPS, a siostrzeniec, zgodnie z umową, partycypował w kosztach jego pobytu.

 

Państwo Kowalscy i niedotrzymanie umowy
Małżeństwo Kowalskich podpisało umowę dożywocia z dalekim krewnym, który obiecał im spokojną starość. Po kilku latach krewny sprzedał nieruchomość i zerwał kontakt. Państwo Kowalscy znaleźli się w trudnej sytuacji i zostali skierowani do DPS. Wystąpili do sądu o rozwiązanie umowy dożywocia, powołując się na rażące naruszenie obowiązków przez nabywcę.

Podsumowanie

Umowa dożywocia nie wyklucza możliwości umieszczenia dożywotnika w domu pomocy społecznej, choć może rodzić prawne konsekwencje. Jeśli strony zgodnie ustalą, że pobyt w DPS jest najlepszym rozwiązaniem, dożywotnik może tam trafić, a nabywca nieruchomości może partycypować w kosztach utrzymania. Problem pojawia się, gdy dożywotnik sprzeciwia się takiej decyzji lub gdy nabywca uchyla się od obowiązków wynikających z umowy. W takiej sytuacji dożywotnik może domagać się zamiany świadczeń na rentę lub nawet rozwiązania umowy. Kluczowe jest więc przestrzeganie zobowiązań i respektowanie praw osoby starszej.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące umowy dożywocia, jej skutków prawnych lub problemów związanych z umieszczeniem dożywotnika w domu pomocy społecznej, skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej online. Skontaktuj się z nami wygodnie i szybko – pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązanie dostosowane do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl