Umowa dożywocia między małżonkami

• Data: 2024-01-31 • Autor: Eliza Rumowska

W niniejszym artykule omówimy kwestie prawne związane z ustanowieniem służebności osobistej mieszkania na rzecz żony. Ta forma zabezpieczenia praw majątkowych może okazać się kluczowa w sytuacji, gdy dom jest wyłączną własnością męża. Szczegółowo przyjrzymy się przepisom Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które regulują tę kwestię. Jako przykład posłuży nam sprawa pani Jadwigi.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umowa dożywocia między małżonkami

Pani Jadwiga zapytała nas, czy można zawrzeć z żoną umowę dożywocia dotyczącą wspólnie zamieszkiwanego domu. Na jej mocy żona mogłaby swobodnie dalej mieszkać w domu po śmierci męża. Pani Jadwiga podkreśliła, że istotne jest to, że dom jest wyłącznym majątkiem męża, ale ma on dzieci z pierwszego małżeństwa, które mogłyby robić kłopoty ze spadkiem.

Ustanowienie przez męża na rzecz żony osobistej służebności mieszkania

Zacznę od wyjaśnienia, że niewątpliwie wskazany majątek (dom) stanowi odrębny (osobisty) majątek męża. Wynika to z mocy prawa. Zgodnie bowiem z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym:

Art. 33. [Majątek osobisty] Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił”.

Jednakże jeżeli między małżonkami istnieje możliwość rozszerzenia wspólności majątkowej:

Art. 48. [Odpowiednie stosowanie przepisów o wspólności ustawowej] Do ustanowionej umową wspólności majątkowej stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej, z zachowaniem przepisów niniejszego oddziału”.

Doznaje ona jednak ograniczeń, które dotyczą właśnie także sprawy pani Jadwigi:

Art. 49. [Ograniczenia przedmiotowe umowy rozszerzającej wspólność]

§ 1. Nie można przez umowę majątkową małżeńską rozszerzyć wspólności na: przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny (…)”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Postanowienie w umowie o ustanowienie służebności osobistej mieszkania

Rzeczywiście pozostaje możliwość darowania nieruchomości albo ustanowienia służebności dożywocia. Obawiam się jednak, że darowizna mogłaby być kłopotliwa z racji ewentualnych roszczeń dzieci męża. W takiej sytuacji dobrą opcją wydaje się nieprzenoszenie własności, tylko ustanowienie przez męża na rzecz żony bardzo dokładnie sprecyzowanej i szeroko zdefiniowanej w akcie notarialnym umowy o ustanowienie osobistej służebności mieszkania i korzystania z domu, obejścia i wszelkich urządzeń na koszt każdoczesnego właściciela. Nawet przy złej woli dzieci po ewentualnej śmierci męża – nie mogą one zrobić czegokolwiek z tą służebnością. Natomiast sprzedając dom, dla dożywotnika nic się nie zmienia – dalej mieszka nieodpłatnie i korzysta ze wszystkiego na koszt właściciela. Powtarzam jednak – istotna jest tu treść aktu notarialnego. Dlatego jeżeli akt notarialny jest już przygotowany, zachęcam do jego sprawdzenia i ewentualnej korekty.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek Anny i Marka

Anna i Marek są małżeństwem od 20 lat. Dom, w którym mieszkają, został zakupiony przez Marka przed ich ślubem i jest zapisany tylko na niego. Marek chciał zabezpieczyć przyszłość Anny, więc postanowił ustanowić na jej rzecz osobistą służebność mieszkania. W ten sposób, nawet w przypadku jego śmierci, Anna będzie mogła nadal korzystać z domu, bez obaw o ewentualne roszczenia spadkowe ze strony dzieci Marka z pierwszego małżeństwa.

 

Sytuacja Ewy i Krzysztofa

Ewa i Krzysztof zawarli związek małżeński. Dom, w którym mieszkają, jest własnością Krzysztofa nabytą w drodze spadku. Aby zapewnić Ewie bezpieczeństwo i komfort mieszkania na wypadek jego nieoczekiwanej śmierci, Krzysztof zdecydował się ustanowić na jej rzecz osobistą służebność mieszkania. Dzięki temu Ewa może mieszkać w domu dożywotnio, niezależnie od zmian własnościowych nieruchomości.

 

Historia Joanny i Tomasza

Joanna i Tomasz są w trakcie rozwodu. Mają wspólny dom, ale to Tomasz zostanie jego jedynym właścicielem. W ramach ugody rozwodowej i w trosce o dobro ich wspólnych dzieci Joanna i Tomasz podjęli decyzję o ustanowieniu na rzecz Joanny osobistej służebności mieszkania. Wskutek tego Joanna może mieszkać i korzystać z domu, dopóki ich dzieci nie osiągną pełnoletności.

Podsumowanie

Podsumowując, ustanowienie osobistej służebności mieszkania przez męża na rzecz żony może zapewnić bezpieczeństwo i stabilność małżonce w różnych sytuacjach życiowych. To istotne narzędzie prawne, które pomaga zabezpieczyć interesy małżonków, zwłaszcza w kontekście przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej lub wsparcia w sporządzeniu dokumentów związanych z ustanowieniem osobistej służebności mieszkania? Skontaktuj się z nami! Nasz zespół doświadczonych prawników oferuje profesjonalne konsultacje online i pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism, dostosowanych do Twojej indywidualnej sytuacji. Już dziś napisz do nas – formularz kontaktowy znajdziesz pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Eliza Rumowska

O autorze: Eliza Rumowska

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, udzielała porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »