Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wpis w akcie darowizny rocznej wartość służebności osobistej

Eliza Rumowska • Opublikowane: 11-05-2018

Przed 10 laty moja mama kupiła mieszkanie od urzędu miasta i jednocześnie dokonała aktu darowizny na rzecz mojej osoby. Kupno mieszkania i akt darowizny dokonany został tego samego dnia, gdyż ja wyłożyłam całą kwotę zakupu z zamiarem stania się jego właścicielką. Uiściłam też wszystkie dodatkowe opłaty. W akcie notarialnym mama ma nieodpłatną i dożywotnią służebność osobistą mieszkania. Płacę czynsz za to mieszkanie. Mama żyje, mieszka w tym mieszkaniu, ja mieszkam w innym mieście. W akcie darowizny mam wpisaną roczną wartość służebności osobistej w kwocie 3220 zł, co po skapitalizowaniu wynosi 32200 zł. Co to znaczy? Czy ciążą na mnie dodatkowe zobowiązania finansowe z tego tytułu? Poza tym rodzeństwo chce „odebrać” mi to mieszkanie. Czy jest to w świetle prawa możliwe? [Dołączam umowę.]

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź wyczerpująca i fachowa.
Joanna
Szybko i rzeczowo. Niestety odpowiedź potwierdziła moje przypuszczenie że sprawa jest przegrana.
Marek, 38 lat
Dobre opinie i szybka wyczerpująca odpowiedź
Leszek, 58 lat, maszynista chłodniczy
Konkretna i wyczerpująca odpowiedź. Jestem zadowolona z porady prawnej.
Grażyna
Bardzo dziękuję za uzyskaną poradę, szybko, sprawnie bardzo pomocnie, na temat , wyczerpującą. Doskonała odpowiedź Polecam wszystkim
Marta, prawnik, 63 lata

W przedłożonej umowie darowizny zapisano dość klasyczną konstrukcję służebności osobistej mieszkania. Niestety, ta umowa w żaden sposób nie nawiązuje do sfinansowania przez Panią zakupu tego mieszkania (wykupienia od gminy na rzecz mamy). Umowa darowizny dość klasycznie określa układ Pani wobec darczyńcy. Jest darowizna i służebność – każda z nich została skalkulowana co do wartości.

Odpowiadam więc najpierw na Pani pytania:

W akcie darowizny mam wpisaną roczną wartość służebności osobistej w kwocie 3220 zł, co po skapitalizowaniu wynosi 32200 zł. Co to znaczy? Czy ciążą na mnie dodatkowe zobowiązania finansowe z tego tytułu?

Nie musi Pani na tę chwilę nikomu niczego płacić. Po prostu za każdy rok korzystania przez mamę z mieszkania liczy się 3220 zł. Po co robi się takie ustalenia? Gdyby np. mama chciała zamienić służebność na rentę, to ta kwota byłaby różnowartością rocznej renty. Z tego nic takiego nie wynika, co obciążałoby Panią teraz obowiązkiem zapłaty wobec kogokolwiek.

Co do dalszych pytań:

Poza tym rodzeństwo chce „odebrać” mi to mieszkanie. Czy jest to w świetle prawa możliwe?

Obecnie jest to niemożliwe. Jednak po śmierci mamy rodzeństwo nie tyle może Pani mieszkanie odebrać, co próbować uzyskać zachowek (wyrównanie schedy spadkowej) jako zapłatę z tytułu darowizny uczynionej na Pani rzecz, o ile sąd włączyłby ją w poczet schedy spadkowej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Kodeks cywilny stanowi:

„Art. 993. [Ustalanie wysokości zachowku]

Przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę.

Art. 994. [Darowizny niepodlegające zaliczeniu]

§ 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

§ 2. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego.

§ 3. Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.

Art. 995. [Wartość przedmiotu darowizny]

§ 1. Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku.

§ 2. Wartość przedmiotu zapisu windykacyjnego oblicza się według stanu z chwili otwarcia spadku, a według cen z chwili ustalania zachowku.

Art. 996. [Darowizna na rzecz uprawnionego do zachowku]

Zapis windykacyjny oraz darowiznę dokonane przez spadkodawcę na rzecz uprawnionego do zachowku zalicza się na należny mu zachowek. Jeżeli uprawnionym do zachowku jest dalszy zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachowek także zapis windykacyjny oraz darowiznę dokonane przez spadkodawcę na rzecz jego wstępnego.”

A także:

„Art. 1042. [Sposób zaliczenia darowizn]

§ 1. Zaliczenie na schedę spadkową przeprowadza się w ten sposób, że wartość darowizn lub zapisów windykacyjnych podlegających zaliczeniu dolicza się do spadku lub do części spadku, która ulega podziałowi między spadkobierców obowiązanych wzajemnie do zaliczenia, po czym oblicza się schedę spadkową każdego z tych spadkobierców, a następnie każdemu z nich zalicza się na poczet jego schedy wartość darowizny lub zapisu windykacyjnego podlegającej zaliczeniu.

§ 2. Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili działu spadku.

§ 21. Wartość przedmiotu zapisu windykacyjnego oblicza się według stanu z chwili otwarcia spadku, a według cen z chwili działu spadku.

§ 3. Przy zaliczaniu na schedę spadkową nie uwzględnia się pożytków przedmiotu darowizny lub zapisu windykacyjnego.

Art. 1043. [Koszty wychowania i wykształcenia]

Przepisy o zaliczeniu darowizn na schedę spadkową stosuje się odpowiednio do poniesionych przez spadkodawcę na rzecz zstępnego kosztów wychowania oraz wykształcenia ogólnego i zawodowego, o ile koszty te przekraczają przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku.”

Proszę więc zwrócić uwagę, że dopóki mama żyje – rodzeństwo niczego nie może dochodzić. Natomiast po jej śmierci – rodzeństwo będzie mogło podejmować próby realizacji powyższych roszczeń. Warto teraz – dopóki mama żyje – dokonać notarialnie czynności, które uchronić Panią mogą przed tymi roszczeniami. Potrzebne byłoby złożenie przez mamę oświadczenia w formie notarialnej, że uczynioną darowiznę wyłącza ze schedy spadkowej i obowiązku spłat wobec jej spadkobierców. Warto w tym oświadczeniu zawrzeć uzasadnienie, że to Pani sfinansowała wykupienie lokalu oraz że mama cały czas bezpłatnie korzysta z całego mieszkania, a Pani ponosi wszelkie koszty utrzymania tego lokalu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze służebnością osobistą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Służebność osobista w zamian za spłatę

Jestem współwłaścicielką mieszkania z moim byłym mężem. Chcę ustanowić służebność osobistą dla byłych teściów. Czy mogę ograniczyć...

Wpis o przyjęciu jako domownika w służebności mieszkania

Przekazałam swój dom krewnym w zamian za służebność mieszkania. Notariusz jednak dokonał wpisu o „przyjęciu jako domownika”. Czy mogę...

Czy można ustanowić służebność mieszkania na udziale?

Po śmierci męża przeprowadziłam się z dwójką małoletnich dzieci do niedużego mieszkania rodziców. Z racji zadłużenia i upadłości...

Czy służebność osobista mieszkania wpływa na zachowek?

Przed laty owdowiałem. Na wychowaniu miałem dwie córki. W 1995 r. zawarłem ponownie związek małżeński z wdową, która także na wychowaniu miała...

Mieszkanie przepisane w zamian za opiekę i brak możliwości opiekowania się osobą

Witam ciocia przepisała mi mieszkanie notarialnie w zamian za opiekę i od niedawna jestem tam zameldowany. Ciocia jest osobą samotną, teraz...

Brak korzystania ze służebności osobistej od 5 lat

Czy jest możliwe zniesienie służebności osobistej, jeśli siostra, która miała zapisaną służebność, wyprowadziła się 5 lat temu i nie korzysta...

Uniemożliwianie korzystania ze służebności mieszkania

Przed zawarciem związku małżeńskiego, 10 lat temu, podpisaliśmy z mężem rozdzielność majątkową. Mąż obawiał się roszczeń swojej byłej...

Jak rozwiązać problem zapisu służebności w testamencie?

Mama posiadała tylko mieszkanie. W 2004 r. sporządziła notarialny testament, na mocy którego spadkobiercami po połowie zostaliśmy ja i siostra...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »