Darowizna ze służebnością a podział majątku

• Autor: Eliza Rumowska

Po moim ślubie mój tata w drodze darowizny przepisał na mnie nieruchomość. Jest to darowizna z dożywotnią służebnością na jego rzecz z obowiązkiem sprawowania opieki nad darczyńcą. Jeśli dopiszę męża do własności tej nieruchomości, a dojdzie do rozwodu, czy wówczas będę musiała go spłacić? Dodam, że budujemy dom, którego jesteśmy współwłaścicielami. Jeśli dojdzie do rozwodu i mąż będzie współwłaścicielem domu, który przepisał mój tata, oraz współwłaścicielem nowego domu, to jak będzie wyglądał podział majątku? Nie mamy rozdzielności, czy będzie brana pod uwagę wielkość nakładów finansowych każdej ze stron? Mąż zainwestował więcej w nową nieruchomość i część pieniędzy zainwestował w „stary dom”, dlatego chciałabym się zabezpieczyć na wypadek rozwodu, tak aby nie zostać z niczym.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna ze służebnością a podział majątku

Uczynienie małżonka współwłaścicielem nieruchomości otrzymanej w darowiźnie

Aby zabezpieczyć swe interesy na okoliczność rozwodu, wystarczy, że nie będzie Pani zbyt „hojna” wobec męża i nie „dopisze” go do darowizny otrzymanej od ojca. Kodeks rodzinny i opiekuńczy następująco reguluje takie sytuacje:

„Ustawowy ustrój majątkowy

Art. 31. [Wspólność ustawowa; majątek wspólny]

§ 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963, z późn. zm.).

Art. 32.

(uchylony).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Majątej osobisty każdego z małżonków

Art. 33. [Majątek osobisty]

Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;

3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;

4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;

5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;

6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;

7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;

8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;

9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;

10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Art. 34. [Przedmioty zwykłego urządzenia domowego]

Przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków są objęte wspólnością ustawową także w wypadku, gdy zostały nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

Współposiadanie i korzystanie z rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego

Art. 341. [Współposiadanie i korzystanie z rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego]

Każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka.”

Wyróżniony fragment przepisu stanowi jednoznacznie, że majątek otrzymany od ojca jest tylko Pani własnością i w razie podziału majątku po rozwodzie nie będzie wliczany do wspólnego dorobku. Co najwyżej nakłady poczynione na ten majątek byłyby co do zasady dzielone na pół albo adekwatnie do wykazanych i poniesionych nakładów. Stąd moja rada – Pani zabezpieczeniem jest ojcowizna i niech tak zostanie. Przecież mąż i tak ma prawo z tego korzystać. Po co więc na siłę czynić go właścicielem, aby później z tego, co należało od zawsze do Pani rodziny, otrzymać tylko część w razie rozwodu i podziału majątku? Byłoby więc bez sensu dołączanie go teraz do istniejącej już darowizny.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Eliza Rumowska

O autorze: Eliza Rumowska

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, udzielała porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »