Jak uzyskać dostęp do aktu darowizny mieszkania

• Autor: Marek Gola

Jestem opiekunem prawnym od nie dawna dla mojej ubezwłasnowolnionej mamy. Mama w 2005 r. dokonała darowizny swojego mieszkania na rzecz swojej wnuczki, a mojej siostrzenicy. Niestety nie mam tego dokumentu (aktu notarialnego darowizny), a siostrzenica nie chce mi go udostępnić. W jaki sposób jak najsprawniej mogę go uzyskać? Ponieważ mama jest chora, wymaga całodobowej opieki, więc zamieszkuje ze mną, a mieszkanie mamy wynajmuję. Niestety siostrzenica zaczęła przepisywać na siebie wszystkie rachunki w administracji oraz zażądała przepisania umowy najmu na nią. Czy ma do tego prawo? W umowie darowizny jest zaznaczone, że moja mama jest właścicielką tego mieszkania aż do śmierci oraz że ma prawo do zamieszkiwania w nim.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak uzyskać dostęp do aktu darowizny mieszkania

Przeniesienie własności nieruchomości 

Pozwoli Pani, iż w pierwszej kolejności podważę Pani wpis w zakresie ostatniego zdania „pytania”. Zgodnie z art. 157 § 1 Kodeksu cywilnego własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu. Z uwagi na powyższe nie widzę możliwości, by umowa była zawarta w 2005 r. z zastrzeżeniem, że właścicielem do czasu śmierci jest Pani mama. Nie ulega jednak wątpliwości, że Pani twierdzenia zapewne są poparte rozmowami z mamą, względnie informacji, które do Pani dochodzą, a nie konkretną treścią aktu notarialnego. Zasadne jest zatem skupienie się na uzyskaniu dostępu do aktu notarialnego.

Zobacz też: Darowizna mieszkania dla wnuczki

Wniosek o wgląd do akt księgi wieczystej

W mojej ocenie w chwili obecnej winna Pani jako opiekun prawny swojej mamy złożyć do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia mieszkania wniosek o wgląd do akt księgi wieczystej (nie mylić z księgą wieczystą). Jeżeli nie zna Pani numeru księgi wieczystej, winna go Pani uzyskać w starostwie powiatowym właściwym dla położenia nieruchomości. W jednym i drugim przypadku będzie Pani musiała wykazać się interesem prawnym w uzyskaniu dostępu do takich danych. W omawianym przypadku interesu prawnego poszukiwałbym w treści zobowiązania Pani siostrzenicy wobec swojej babci, a Pani mamy. Jeżeli mamy do czynienia z darowizną, w ramach której być może zapisano na rzecz Pani mamy ograniczone prawo rzeczowe w postaci służebności osobistej, winna Pani jako opiekun prawny mieć prawo dostępu do akt księgi wieczystej by ustalić czego może się Pani domagać w imieniu mamy.

Wniosek można także popierać treścią art. 897, zgodnie z którym jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek, w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia, dostarczać darczyńcy środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Obdarowany może jednak zwolnić się od tego obowiązku zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia.

Wgląd do akt księgi wieczystej jest bezpłatny. Pozwoli natomiast uzyskać wgląd do treści aktu notarialnego zawartego pomiędzy mamą a siostrzenicą. Do wniosku należy jednak dołączyć zaświadczenie o powołaniu Pani na opiekuna prawnego.  

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »